Избягвайте да купувате растения, изложени край пътищата, на пазарите или натоварени и продавани от превозни средства. Ниската цена не е водещият критерий за избор. Не се знае тези растения как са извадени, колко време са престояли и колко са просъхнали корените. Предпочетете източник, регистриран официално за производство и търговия на декоративни растения. Това са разсадници, регистрирани в Асоциацията на производителите на декоративни растения в България (АПДРБ) и притежаващи сертификат за качество на АПДРБ.
Вносните растения обикновено имат добър естетичен вид и атрактивна цена. Обикновено обаче те не са адаптирани към климатичните условия у нас. Често са отглеждани в изкуствени (оранжерийни) условия, в резултат на което обемът на кореновата система не съответства на обема на короната. Те не могат да понасят големите температурни амплитуди – горещо лято и студена зима, както и характерните летни засушавания.
От биологична гледна точка оптималното време за засаждане е есенно-зимния покой. Ориентир в това отношение са листата на широколистните видове – от листопада наесен до разпукването на пъпките напролет. За растенията, отгледани в контейнер (саксия) подходящо е времето през цялата година.
Размерът на посадното място трябва да позволява нормално разполагане на кореновата система, без деформации. Повърхността на почвата на кореновата бала трябва да съвпаднес нивото на терена. Не се допуска дълбоко или високо засаждане. Засипва се с рохкав субстрат (песъчлива почва, торф, компост, угнил оборски тор или тяхна смес), който позволява уплътняване около корените без сбиване на субстрата. Запомнете, че органичният субстрат не подобрява почвеното плодородие, а почвената структура. Полива се обилно, за да се структурира почвата около кореновата бала. Важно е през първата вегетация да се полива редовно така, че почвата да е свежа, особено през летните месеци. Не се съмнявайте, че е по-вероятно Вашето растение да загине от суша, отколкото от преполиване или измръзване.