Всички растителни отпадъци, получавани в хода на разсадниковото производство, се раздробяват и компостират. Компостирането представлява принудително угниване на растителните части, докато те придобият качества на почвен субстрат. В процеса на угниването растителните части периодично се поливат и разбъркват за аериране. В зависимост от консистенцията на угниващия материал процесът отнема от една до няколко години.
Качествата на получения органичен субстрат (компост) трябва да се оптимизират в съответствие с биологичните особености и екологичните изисквания на различни групи растения – цветя, иглолистни и широколистни дървета и храсти и др. За целта той се смесва с други компоненти – торф, перлит, почва и др.
Добавят се и различни минерални торове. Азотните торове предизвикват интензивен вегетативен растеж. Фосфорните торове обезпечават генеративните процеси и имат значение за цъфтежа. Калиевите торове с свързани с приключване на вегетационния период и развитието на кореновата система.
Най-често минералните вещества се добавят под формата на комбинирани гранулирани торове, в които химичните елементи са дозирани според необходимостта в конкретния случай.
Съществуват и ново поколение комбинирани торове, съдържащи макро- и микроелементи, които имат способността контролирано да освобождават минералните соли, поддържайки оптимална концентрацията им в почвения субстрат.