Някои хора смятат, че след изграждането на зелената площ нейното добро физиологично, здравословно състояние и декоративен ефект са константа и не се налагат някакви сериозни намеси за неговото поддържане. Това обаче не е така. Състоянието на градината е динамично и непрекъснато се променя.
Собствениците и ползвателите на зелени площи често се сблъскват с въпроси относно тяхното състояние и поддържане. Те са свързани с необходимите действия за поддържане и възстановяване на добрия декоративен ефект на пространството.
Обикновено тревният масив е с най-голяма площ в градината. Прекаленото преовлажняване може да доведе до развитие на мъхове, специфични гъби или изреждане за сметка на по-сухоустойчивите видове. Засушаването причинява общо влошаване състоянието на масива – засъхване и самоизреждане. Ежегодният отпад на тревните стръкове води до натрупване на органична маса, която влошава неговото развитие. В състава навлизат и други нежелани тревисти видове, които нарушават декоративния ефект.
При дърветата и храстите могат да се развият други нежелани явления. През последните години значително се увеличиха популациите на насекомните вредители – корояди, златки, акари, листни въшки и др. Те предизвикват влошаване на общото физиологично състояние, както и конкретни повреди – обелване на кората, изреждане на короната, промяна на цвета, деформация и преждевременно опадане на листата и др. Влошеното физиологични състояние пък понижава имунитета и предпоставя развитието на различни гъбни патогени и болести.